Logan Products computes its predetermined overhead rate annually on the basis of
ID: 2337024 • Letter: L
Question
Logan Products computes its predetermined overhead rate annually on the basis of direct labor-hours. At the beginning of the year, it estimated that 43,000 direct labor-hours would be required for the period's estimated level of production. The company also estimated S534,000 of fixed manufacturing overhead expenses for the coming period and variable manufacturing overhead of $3.00 per direct labor-hour. Logan's actual manufacturing overhead for the year was $742,484 and its actual total direct labor was 43,500 hours. Required Compute the company's predetermined overhead rate for the year. (Round your answer to 2 decimal places.) ned ove per DLHExplanation / Answer
Total estimated variable manufacturing overhead=$3*43000 labor hours
=$129000
Hence total estimated overhead=Total estimated variable manufacturing overhead+Total estimated fixed manufacturing overhead
=$129000+$534000
=$663000
Hence predetermined overhead rate=total estimated overhead/total estimated direct labor hours
=$663000/43000
which is equal to
=$15.42 per DLH.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.