Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ck my work mode : This shows what is correct or incorrect for the work you have

ID: 2337084 • Letter: C

Question

ck my work mode : This shows what is correct or incorrect for the work you have completed s Locate the Treasury issue in Figure 74 maturing in February 2037 Assume a par value of $10,000. a. What is its coupon rate? (Enter your answer as a percent rounded to 3 decimal places, e.g., 32.161.) your answer to 2 decimal places, e.g.32.16.) calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g. 32.16.) b. What is its bid price in dollars? (Do not round intermediate calculations and round c. What was the previous day's asked price in dollars? (Do not round intermediate Answer is complete but not entirely correct. a. Coupon rate b. Bid price . Previous day's 4.750 % 31.79 131.10 price

Explanation / Answer

a. Coupon Rate = 4.750% (as mentioned in 02/15/2037 Row)

b. Bid Price = Par value * Bid % (as per Table in 02/15/2037 Row)

Bid Price = $10000 * 131.7891 %

Bid Price = $13178.91

c. Bid price in previous day

Bid % today = 131.7891%

Bid % Previous day = Bid % today - Change %

Bid % Previous day = 131.7891% - 0.75 %

Bid % Previous day = 131.0391%

Bid Price Previous day = Par value * Bid % of previous day

Bid Price Previous day = 10000 * 131.0391%

Bid Price Previous day = $13103.91