Daly Company has the following information for 2008. Cost of goods sold $88 mill
ID: 2337655 • Letter: D
Question
Daly Company has the following information for 2008.
Cost of goods sold
$88 million
Dividend per share
$0.20
Earnings before interest and taxes
$13 million
Income tax rate
35%
Interest expense (at average interest rate 10%)
$1 million
Inventory turnover ratio
5
No of shares
5 million
Price per share
$13
Weighted average cost of capital
12%
Find its (a) Earnings per share, (b) Interest coverage ratio, (c) Dividend payout ratio, (d) P-E ratio, and (e) Average inventory.
Cost of goods sold
$88 million
Dividend per share
$0.20
Earnings before interest and taxes
$13 million
Income tax rate
35%
Interest expense (at average interest rate 10%)
$1 million
Inventory turnover ratio
5
No of shares
5 million
Price per share
$13
Weighted average cost of capital
12%
Explanation / Answer
a) Net income = (13-1)*65% = $7.8 million
Earning per share = 7.8/5 = $1.56 per share
b) Interest coverage ratio = Earnings before interest and taxes/ Interest expense
= 13/1
Interest coverage ratio = 13 Times
c) Dividend payout ratio = 0.20*100/7.8 = 2.56%
d) PE ratio = 13/7.8 = 1.67 Times
e) Average inventory = 88/5 = 17.6 Million
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.