On January 1, 2018, the Accounts Receivable and the Allowance for Doubtful Accou
ID: 2338480 • Letter: O
Question
On January 1, 2018, the Accounts Receivable and the Allowance for Doubtful Accounts balances of Kendall Company were $40,000 and $1,500 respectively. During the year 2018, the company reported $80,000 of credit sales, and collected $78,200 cash from receivables. The company also wrote off $500 of receivables as uncollectible in 2018. The company estimates that it will be unable to collect 4% of the year-end accounts receivable balance.
Determine the amount of bad debts expense to be recognized in the 2018 income statement.
$152Explanation / Answer
Calculate bad debt expense
Year end account receivable = 40000+80000-78200-500 = 41300
Allowance for doubtful account balance year end = 41300*4% = 1652
Bad debt expense = 1652-1500 = 152
So answer is a) $152
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.