Apex Company purchased a tooling machine on January 3, 2007, for $30,000. The ma
ID: 2338610 • Letter: A
Question
Apex Company purchased a tooling machine on January 3, 2007, for $30,000. The machine was being depreciated on the straight- line method over an estimated useful life of 20 years, with no salvage value. At the beginning of 2017, when the machine had been in use for 10 years, the company paid $5,000 to overhaul it. As a result of this improvement, the company estimated that the remaining useful life of the machine was now 15 years. Required: What should be the depreciation expense recorded for this machine in 2017? (Round your answer to the nearest whole dollar amount.) Depreciation expenseExplanation / Answer
Under the straight line method, depreciation expense each year = (cost - salvage value) / useful life
= ($30,000 - 0) / 20
= $1,500
Accumulated depreciation at the beginning of 2017 = $1,500 per year * 10 years
= $15,000
Carrying value at the beginning of 2017 = Cost - Accumulated depreciation
= $30,000 - $15,000
= $15,000
As the overhaul increased the useful life of the asset, it is considered as a capital expenditure which increases the carrying value of the asset.
Carrying value of the asset = $15,000 + $5,000 = $20,000
Depreciation expense in 2017 = Carrying value of the asset / remaining useful life
= $20,000 / 15
= 1,333
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.