At December 31, the balance in Bauer Company\'s allowance for uncollectible acco
ID: 2338629 • Letter: A
Question
At December 31, the balance in Bauer Company's allowance for uncollectible accounts, before adjustment, was $1,400. Bauer Company uses the income statement approach to estimate bad debts expense and expects 2% of credit sales to be uncollectible. During the current year Bauer had $275,000 in credit sales. What adjusting entry would the company make to record bad debts expense for the year? O Allowance for Uncollectible Accounts $4,100 Accounts Receivable $4,100 O Bad Debts Expense $4,100 Allowance for Bad Debts $4,100 - Bad Debts Expense $5,500 Allowance for Uncollectible $5,500 O Bad Debts Expense $5,500 Allowance for Bad Debts $5,500Explanation / Answer
Total Credit Sales = $275,000
Bad debt = 2% of $275,000 = $5,500
Balances in uncollectible account = $1,400
Net Adjustmenet = $5,500 - $1,400 = $4,100
Entry Would be :
Bad Debts Expenses $4,100
Allowance for Bad Debts $4,100
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.