4. Roof Corporation acquired 80 percent of the stock of Gable Company by issuing
ID: 2338954 • Letter: 4
Question
4. Roof Corporation acquired 80 percent of the stock of Gable Company by issuing shares of its common stock with a fair value of S192,000. At that time, the fair value of the non-controlling interest was estimated to be $48,000 and the fair values of Gable's identifiable assets and liabilities were $310,000 and $95,000, respectively. Gable's assets and liabilities had book values of $220,000 and $95,000, respectively. Required Compute the following amounts to be reported immediately after the combination a. Investment in Gable reported by Roof. b. Increase in identifiable assets of the combined entity. c. Increase in total liabilities of the combined entity. e. Noncontrolling interest reported in the consolidated balance sheet.Explanation / Answer
Solution a:
Investment in Gable reported by Roof = Fair value of common stock issued = $192,000
Solution b:
Fair value of net assets of Gable = $192,000 / 80% = $240,000
Fair value of liabilties of Gable = $95,000
Fair value of assets = Net Assets + Fair value of liabilities = $240,000 + $95,000 = $335,000
Therefore increase in net identifiable assets of the combined entity = $335,000
Solution c:
Increase in total liabilities of the combined entity = $95,000
Solution d:
Goodwill for the combined entity = Total fair value of assets - Fair value of identifiable assets
= $335,000 - $310,000 = $25,000
Solution e:
Non controlling interest reported in consolidated balance sheet = Fair value of net assets of gable * % holding by non controlling shareholders
= $240,000 * 20% = $48,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.