On January 1, 2017, Crown Company sold property to Leary Company. There was no e
ID: 2339388 • Letter: O
Question
On January 1, 2017, Crown Company sold property to Leary Company. There was no established exchange price for the property, and Leary gave Crown a $4,000,000 zero-interest-bearing note payable in 5 equal annual installments of $800,000, with the first payment due December 31, 2017. The prevailing rate of interest for a note of this type is 9%. The present value of the note at 9% was $2,884,000 at January 1, 2017. Assuming that Leary has a calendar year end fiscal year, how much interest expense should Leary Company report for the year ended December 31, 2018 related to this note?
Explanation / Answer
Balance on january 1 recorded = 2884000
Interest for year 2017 = 2884000 * 9% = 259560
Instalment paid = 800000
Closing balance of 2017 = opening + interest - installment
= 2884000 + 259560 - 800000 = 2343560
Interest expense of 2018 = 2343560 * 9 % = 210920.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.