Splish Brothers Inc. disposes of an unprofitable segment of its business. The op
ID: 2339547 • Letter: S
Question
Splish Brothers Inc. disposes of an unprofitable segment of its business. The operation of the segment suffered a $219000 loss in the year of disposal. The loss on disposal of the segment was $ 119000, if the tax rate is 31%, and income before income taxes was $ 1619000, the income from continuing operations is $1117110 net income is $1281000. the income tax expense on the income before discontinued operations is $ 442780. the losses from discontinued operations are reported net of income taxes at $ 338000.Explanation / Answer
CALCULATION OF THE NET LOSS FROM UNPROFITABLE SEGMENT Loss in the year of Disposal = $ 2,19,000 Add: Loss on Disposal of segment $ 1,19,000 Net Loss from unprofitable segment $ 3,38,000 CALCUALTION OF NET INCOME AND INCOME TAX Income from Business = $ 16,19,000 Less: Loss from Unprofitable segment / Discontinued Operation $ 3,38,000 Net Taxable income $ 12,81,000 Tax @ 31% = $ 3,97,110 Net income after tAx $ 8,83,890 So, Answer = Option 2 = Net Income = $ 1,281,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.