The Hudson Corporation makes an investment of $64,530 that provides the followin
ID: 2341913 • Letter: T
Question
The Hudson Corporation makes an investment of $64,530 that provides the following cash flow:
Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.
a. What is the net present value at a discount rate of 8 percent? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)
b. What is the internal rate of return? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a.Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=31000/1.08+31000/1.08^2+19000/1.08^3
=$70364.02
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$70364.02-$64530
=$5834.02(Approx).
2.
Let irr be x%
At irr,present value of inflows=present value of outflows.
64530=31000/1.0x+31000/1.0x^2+19000/1.0x^3
Hence x=irr=13.34%(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.