36. When examining the output from regression analysis, the goodness of fit meas
ID: 2342090 • Letter: 3
Question
36. When examining the output from regression analysis, the goodness of fit measure is labeled ________ by most computer programs.
A) X coefficient
B) R2
C) constant
D) standard error of estimate
22. Green Company has total variable costs of 75% of total revenues and fixed costs of $10 million per year. What is the break-even point expressed in total revenue dollars?(show work )
A) $10 million
B) $12.5 million
C) $40 million
D) $100 million
20. Smithsonian Company sells chairs at $60 per chair. The variable costs are $30 per chair. Total fixed costs for the period are $150,000. The contribution margin ratio is ________.(show work)
A) 22.5%
B) 37.5%
C) 50.0%
D) 62.5%
Explanation / Answer
Please please please mark the answer as helpful for explanation and correct solutions, thanks!!
Contribution Margin ratio = 1 - Variable Cost ratio
= 1 - 75%
= 25%
break-even point = Fixed Cost / Contribution Margin ratio
= $ 10 Million / 0.25
= $ 40 Million
Hence the correct answer is C) $ 40 Million
Contribution = selling price - variable cost = 60 - 30 = 30
Contribution margin ratio = contribution/sales * 100
= 30 / 60*100 = 50%
Right answer option c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.