On January 1, 2014, Ellison Co. issued eight-year bonds with a face value of $3,
ID: 2343254 • Letter: O
Question
On January 1, 2014, Ellison Co. issued eight-year bonds with a face value of $3,000,000 and a stated interest rate of 6%, payable semiannually on June 30 and December 31. The bonds were sold to yield 8%. Table values are:
Present value of 1 for 8 periods at 6%........................................... .627
Present value of 1 for 8 periods at 8%........................................... .540
Present value of 1 for 16 periods at 3%......................................... .623
Present value of 1 for 16 periods at 4%......................................... .534
Present value of annuity for 8 periods at 6%................................. 6.210
Present value of annuity for 8 periods at 8%................................. 5.747
Present value of annuity for 16 periods at 3%............................... 12.561
Present value of annuity for 16 periods at 4%............................... 11.652
The present value of the principal is
a. $2,136,000.
b. $1,602,000.
c. $2,492,000.
d. $1,508,000.
The present value of the interest is
a. $1,048,680.
b. $1,398,240.
c. $1,390,400.
d. $1,307,320.
The issue price of the bonds is
a. $3,534,240.
b. $2,650,680.
c. $3,558,240.
d. $2,998,400.
Explanation / Answer
Present value of the principal =3,000,000 X 0.534 = $ 1,602,000 Present value of the interest = 3,000,000 X3% X11.652 = $ 1,048,680 The Issue price of the bonds =1,602,000+1,048,680 =2,650,680
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.