On December 30, you decide to make a $1,500 charitable donation. (Assume you ite
ID: 2343369 • Letter: O
Question
On December 30, you decide to make a $1,500 charitable donation. (Assume you itemize your deductions.) (a) If you are in the 28 percent tax bracket, how much will you save in taxes for the current year? Tax savings for the current year (b) If you deposit that tax savings in a savings account for the next five years at 3 percent, what will be the future value of that account? Use Exhibit 1-A. (Round time value factor to 3 decimal places and final answer to 2 decimal places.) Future value of tax savingsExplanation / Answer
Part A
Tax savings for the current year = 1500*28% = 420
Part B
Future value of tax savings = tax savings * future value factor = 420 * (1.03)^5 = 420*1.159 = 486.78
Tax savings for the current year $420Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.