2. Preppy Co. makes and sells a single product. The current selling price is $30
ID: 2345392 • Letter: 2
Question
2. Preppy Co. makes and sells a single product. The current selling price is $30 per unit. Variable costs are $21 per unit, and fixed expenses total $90,000 per month. Sales volume for July totaled 12,000 units.(a) Calculate the operating income for July.
(b) Calculate the break-even point in units sold and total revenues.
(c) Management is considering the use of automated production equipment. If this were done, variable costs would drop to $15.00 per unit, but fixed expenses would increase to $100,000 per month.
(1.) Calculate operating income at a volume of 12,000 units per month with the new cost structure.
(2.) Calculate the break-even point in units with the new cost structure.
Explanation / Answer
(a) Sales = 30*12000 = 360000
(Less) variable costs = 21*12000 = 252000
(Less) fixed costs = 90000
Operating income = $18000
(b) Break even point in units be X
X*30 = X*21 + 90000
9X = 90000
X = 10000 units
Break even point in dollars = 10000*30 = 300000
(c) (i) Sales = 30*12000 = 360000
(Less) variable costs = 15*12000 = 180000
(Less) fixed costs = 100000
Operating income = $80000
(c ) (ii) Break even point in units be X
X*30 = X*15 + 100000
15X = 100000
Solving for X = 6667 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.