A Company has the following information available for September 2011. Unit selli
ID: 2345630 • Letter: A
Question
A Company has the following information available for September 2011.
Unit selling price of video game consoles $471
Unit variable costs $259
Total fixed costs $82,892
Units sold 618
How do you calculate the contribution margin? And the break even point?
Complete the CVP income statement for the breakeven point that shows both total and per unit amounts
How do I apply the breakeven point to the CVP statment? Thank you.
Unit selling price of video game consoles $471 Unit variable costs $259 Total fixed costs $82,892 Units sold 618 How do you calculate the contribution margin? And the break even point? Complete the CVP income statement for the breakeven point that shows both total and per unit amountsExplanation / Answer
ill just go in order 471*618=291,078 259*618=160,062 212*618=131,016 It's sales-vc=471-259=212 for contribution margin fixed costs/contribution per unit=break even so 82892/212=391 Comment if you need more help.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.