Maddox Company had sales in 2010 of $1,200,000 on 60,000 units. Variable costs t
ID: 2347494 • Letter: M
Question
Maddox Company had sales in 2010 of $1,200,000 on 60,000 units. Variable costs totaled $720,000, and fixed costs totaled $400,000.A new raw material is available that will decrease the variable costs per unit by 20% (or $2.40). However, to process the new raw material, fixed operating costs will increase by $50,000. Management feels that one-half of the decline in the variable costs per unit should be passed on to customers in the form of a sales price reduction. The marketing department expects that this sales price reduction will result in a 5% increase in the number of units sold.
Instructions
Prepare a CVP income statement for 2010, assuming the changes are made as described.
Explanation / Answer
Given information:Sales = $1,200,000 Units sold = 60,000 Selling price (1,200,000 / 60,000) = $20 Total variable cost = 720,000 Vraiable cost per unit (720,000 / 60,000) = $12 Total fixed cost = 400,000 Decrease in variable cost per unit = $2.40 Decrease in total variable cost ($2.40 x 60,000) = 144,000 So new variable cost (720,000 - 144,000) = $576,000 Increase in fixed cost = 50,000 So new fixed cost = 450,000 Increase in sales units (5% of 60,000) = 3,000 Total sales in units = 63,000
CVP Income statement: Sales (63,000 x $20) 1,260,000 Less: variable cost (576,000) Contribution margin 684,000 Less: Fixed cost (450,000) Net income $234,000 Less: Fixed cost (450,000) Net income $234,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.