Ortiz Company\'s sales budget projects unit sales of part 198Z of 10,000 units i
ID: 2348018 • Letter: O
Question
Ortiz Company's sales budget projects unit sales of part 198Z of 10,000 units in January, 12,000 units in February, and 13,000 units in March. Each unit of part 198Z requires 2 pounds of materials, which cost $3 per pound. Ortiz Company desires its ending raw materials inventory to equal 40% of the next month's production requirements, and its ending finished goods inventory to equal 25% of the next month's expected unit sales. These goals were met at December 31, 2010.1. Prepare a production budget for January and February 2011. (Enter all amounts as positive amounts and subtract where necessary.)
2. Prepare a direct materials budget for January 2011. (Enter all amounts as positive amounts and subtract where necessary.)
Explanation / Answer
Production Budget for January and February
DEC JAN FEB MARCH
Sales unit 10000 12000 13000
Ending inventory
(25% of next month sales) 2500 3000 3250
Production during that month
(75% of the expected sales) 7500 9000
Total Production in units 10500 12250
Direct materials budget for January 2011
Direct material required for January = 10500 x 2 pounds = 21,000 pounds
40% of next month production requirement =0.40 x 12250 x 2 = 9800 pounds
40% of this month production requirement has been fulfiled in December, thus only 21000 x 0.6 = 12600 pounds is required to be purchased for this month production requirement.
Thus,Direct material budget for January = 12600 + 9800 = 22400 pounds
Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.