<p>On January 1, 2011, Locke Company, a small machine-tool manufacturer, acquire
ID: 2348656 • Letter: #
Question
<p>On January 1, 2011, Locke Company, a small machine-tool manufacturer, acquired for $1,260,000 a piece of new industrial equipment. The new equipment had a useful life of 5 years, and the salvage value was estimated to be $60,000. Locke estimates that the new equipment can produce 12,000 machine tools in its first year. It estimates that production will decline by 1,000 units per year over the remaining useful life of the equipment. The following depreciation methods may be used: (1) straight-line; (2) double-declining-balance; (3) sum-of-the-years-digits; and (4) units-of-output.</p><p>(a)Prepare a 3 year schedule for the 4 methods </p>
Explanation / Answer
(1) 3 year schedule using straight-line method of dep.
dep each year will be= (1260000-60000)/5= $240000
year Dep cost
1 240000 1020000
2 240000 780000
3 240000 540000
(2) 3 year schedule using double-declining-balance
Depreciation Base * (2 * 100% / Useful Life of Asset in Years)
= [2x100/100]/5= .4
year Dep cost
1 (1200000x.4)= 480000 720000
2 (720000x.4)= 288000 432000
3 (432000x.4)= 172800 259200
(3) 3 year schedule using sum-of-the-years-digits
5 years useful life = 5+4+3 + 2 + 1 Sum of the years = 15
year % dep
1 5/15= 33.33% 33.33% x 1200000= $399960
2 4/15=26.67% 26.67% x 1200000= $320040
3 3/15= 20% 20% x 1200000= $243960
(4) 3 year schedule using units-of-output
First year production = 12,000 units
Second year production =(12000-1000)= 11,000 units
Third year production= 11000-1000= 10000 units.
Depreciation per unit = [Cost of asset - scrap value]/ Total estimated units of output
= [(1260000-60000)]/50000= 24
year Total dep
1 12000x24= 288000
2 11000x24= 264000
3 10000x24= 240000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.