Berney\'s produces two products, A and B. A sells for $4.00 per unit; B sells fo
ID: 2348755 • Letter: B
Question
Berney's produces two products, A and B. A sells for $4.00 per unit; B sells for $5.25 per unit. Variable costs for A and B are respectively, $2.50 and $2.95. There are 3,600 direct labor hours per month available for producing one of the two products. Fixed manufacturing overhead costs is allocated at $600 per month. Product A requires 3 direct labor hours and product B requires 4.5 direct labor hours.
1. What is the contribution margin for each product that Berney produces?
2. What is the contribution margin per direct labor hour for each product?
3. What is the total amount of products produced if ony that product is produced each month?
4. What is the income Berney will earn for a month if only one product is produced and the total production is sold?
Explanation / Answer
Contribution margin for each product
Product A: 4 - 2.50 = $1.50
Product B: 5.25 - 2.95 = $2.30
Contribution margin per direct labour hour
Product A: 1.50/3 = $0.5/hour
Product B: 2.30/4.5 = $0.51/Hour
What is the total amount of products produced if ony that product is produced each month?
If only one product is produced, it is wise to produce product B because product B earns more contribution per hour compared to product A.
Total labor hours = 3600
Total amount of products produced = 3600/4.5 = 800 units
What is the income Berney will earn for a month if only one product is produced and the total production is sold?
Contribution = 800 x 2.30 = $1840
Net income = 1840 - 600 = $1240
Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.