The following are the transactions for Smiley, Inc. 1. The company is authorized
ID: 2349241 • Letter: T
Question
The following are the transactions for Smiley, Inc.1. The company is authorized to sell 1,000,000 shares of $10 par value common stock and 50,000 shares of $100 par value 6 percent preferred stock.
2. As of the end of the current year, the company has actually sold 550,000 shares of common stock at $12 per share
3. It has also sold 40,000 shares of preferred stock at $110 per share.
4. 40,000 shares have been repurchased at $60 per share and are currently being held in treasury to be used to meet the future requirements of a stock option plan that the company intends to implement.
implement. Please show work ...thanks in advance.
Explanation / Answer
Amount received after selling 555000 shares at $12 a share= $ 555000*12 = $ 6,660,000 Amount received after selling 40000 shares at $110 a share= $ 40000*110 = $ 4,400,000 Amount spent after buying 40000 shares at $60 a share = $ 40000*60 = $ 2,400,000 thus, amount left with smiley inc. = ($ 6,660,000 + $ 4,400,000) - 2,400,000 = $ 11,060,000 - $ 2,400,000 = $ 8,660,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.