The following balances were taken from the records of S Company: Common stock (1
ID: 2350789 • Letter: T
Question
The following balances were taken from the records of S Company:Common stock (1/1/11 and 12/31/11) $720,000
Retained earnings 1/1/11 $160,000
Net income for 2011 180,000
Dividends declared in 2011 (40,000)
Retained earnings, 12/31/11 300,000
Total stockholders' equity on 12/31/11 $1,020,000
P Company purchased 25% of S Company's common stock on January 1, 2011 for $300,000 for cash. The difference between implied value and book value is attributable to fixed assets with a remaining useful life on January 1, 2011 of ten years.
P can exert significant influence over S.
Required:
A. What is the journal entry to record the purchase of S Company?
B. What is the differential on the transaction
C. What journal entries will P record for S
Explanation / Answer
Cost of nvestment = 900,000
Equity (720000+ 160000)=660000
Difference= 240000
=======================
Implied value of the comaony (900,000 /.75) =1200 000
Book value(720 000 +160000)= 880000
Difference = 320000
===========================
Non controlling interest in consolidated income
(.25 (180 000 –(320 000/10))) = 37 000
=========================
Non controlling interest in net income
= (.25 (1020 000 + (9/10) x 320 000)) = 327 000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.