The following trial balance of Oakley Co. does not balance. OAKLEY CO. TRIAL BAL
ID: 2350830 • Letter: T
Question
The following trial balance of Oakley Co. does not balance.OAKLEY CO.
TRIAL BALANCE
JUNE 30, 2012
Cash-credit $2,980
Accounts Receivable- debit $3,341
Supplies-debit 910
Equipment-debit 3,910
Accounts Payable-credit 2,776
Unearned Service Revenue -debit 1,310
Common Stock-credit 6,110
Retained Earnings-credit 3,110
Service Revenue-credit 2,490
Salaries and Wages Expense-debit 3,510
Office Expense - debit 1,050
Total debit: $14,031
Total credit: $17,466
Each of the listed accounts should have a normal balance per the general ledger. An examination of the ledger and journal reveals the following errors.
1. Cash received from a customer on account was debited for $370, and Accounts Receivable was credited for the same amount. The actual collection was for $730.
2. The purchase of a computer printer on account for $610 was recorded as a debit to Supplies for $610 and a credit to Accounts Payable for $610.
3. Services were performed on account for a client for $890. Accounts Receivable was debited for $890 and Service Revenue was credited for $89.
4. A payment of $175 for telephone charges was recorded as a debit to Office Expense for $175 and a debit to Cash for $175.
5. When the Unearned Service Revenue account was reviewed, it was found that $335 of the balance was earned prior to June 30.
6. A debit posting to Salaries and Wages Expense of $780 was omitted.
7. A payment on account for $206 was credited to Cash for $206 and credited to Accounts Payable for $260.
8. A dividend of $685 was debited to Salaries and Wages Expense for $685 and credited to Cash for $685.
Prepare a correct trial balance. (Note: It may be necessary to add one or more accounts to the trial balance.)
Explanation / Answer
OAKLEY CO. Trial Balance June 30, 2010
Cash ($2,870 + $180 - $65 -$65)= $2,920
Accounts Receivable ($3,231 - $180) =3,051
Supplies ($800 - $513) =287
Equipment ($3,800 + $513) =4,313
Accounts Payable ($2,666 - $206 - $260)= $2,200
Unearned Service Revenue ($1,200 - $325)= 875
Common Stock Dividends Retained Earnings Service Revenue ($2,380 + $801 +$325) =6,000
Wages Expense ($3,400 + $670 - $1,066)= 1,066
Credit = $15,581
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.