Diekow Productions manufactured and sold 1,000 products at $11,000 each during t
ID: 2351578 • Letter: D
Question
Diekow Productions manufactured and sold 1,000 products at $11,000 each during the past year. At the beginning of the year, production had been set at 1,200 products; direct materials standards had been set at 100 pounds of direct materials at $2 per pound for each product produced. During the year, the company purchased and used 98,000 pounds of direct materials; the cost was $2.04 per pound.At the beginning of last year, Diekow Productions set variable overhead standards of 10 machine hours at a rate of $10 per hour for each product produced. During the year, 10,800 machine hours were used at a cost of $10.20 per hour.
Calculate Diekow Production's variable overhead spending and efficiency variances for the year.
Variable overhead spending variance: $__________ (Favorable / Unfavorable / No effect)
Variable overhead efficiency variance: $__________ (Favorable / Unfavorable / No effect)
Explanation / Answer
actual hours = 10,800 actual rate = 10.20 standard hours = 1,000*10 = 10,000 standard rate = 10 variable overhead spending variance = actual hours*actual rate - actual hours*standard rate = 10,800*10.2 - 10,800*10 = 2160, which is 2,160 unfavorable variable ovehead efficiency variance = acual hours*standard rate - standard hours*standard rate = 10,800*10 - 10,000*10 = 8,000 which is 8,000 unfavorable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.