Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Madison Inc. uses job order costing for its brand new line of sewing machines. T

ID: 2351990 • Letter: M

Question

Madison Inc. uses job order costing for its brand new line of sewing machines. The cost incurred for production during 2012 totaled $18,000 of materials, $9,000 of direct labor costs, and $6,000 of manufacturing overhead applied. The company ships all goods as soon as they are completed which results in no finished goods inventory on hand at the end of any year. Beginning work in process totaled $15,000, and the ending balance is $9,000. During the year, the company completed 20 machines. How much is the cost per machine?

Explanation / Answer

TC =18000 + 9000 +6000 = 33,000 work balnce used = 15000 - 9000 = 6000 cost per machine =33000 + 6000/ 20 = 1950$ per machine PLEASE RATE

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote