Nolan Mills uses a standard cost system. During May, Nolan manufactured 15,000 p
ID: 2352396 • Letter: N
Question
Nolan Mills uses a standard cost system. During May, Nolan manufactured 15,000 pillowcases, using 27,800 yards of fabric costing $3.05 per yard and incurring direct labor costs of $16,794 for 3,110 hours of direct labor. The standard cost per pillowcase assumes 1.75 yards of fabric at $3.10 per yard, and 0.20 hours of direct labor at $5.95 per hour.a. Compute both the price variance and quantity variance relating to direct materials used in the manufacture of pillowcases in May. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favourable, "U" for unfavourable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Negative amounts should be indicated by a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)
Materials price variance $ (Click to select)NoneUF
Materials quantity variance $ (Click to select)FNoneU
--------------------------------------------------------------------------------
b. Compute both the rate variance and efficiency variance for direct labor costs incurred in manufacturing pillowcases in May. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favourable, "U" for unfavourable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Round your answers to 2 decimal places. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)
Labor rate variance $ (Click to select)UFNone
Labor efficiency variance $ (Click to select)UFNone
Explanation / Answer
(a) Standard Quantity at Standard Price (SQSP) = 15000 x 1.75 x 3.1 = $81375 Actual Quantity at Standard Price (AQSP) = 27800 x 3.1 = $86180 Actual Quantity at Actual Price (AQAP) = 27800 x 3.05 = $84790 Material Price Variance = AQSP - AQAP = 86180 - 84790 = $1390 F Material Quantity Variance = SQSP - AQSP = 81375 - 86180 = $4805 U (b) Standard Hour at Standard Rate (SHSR) = 15000 x 0.2 x 5.95 = $17850 Actual Hour at Standard Rate (AHSR) = 3110 x 5.95 = $18504.50 Actual Hour at Actual Rate (AHAR) = $16794 Labour rate variance = AHSR - AHAR = 18504.5 - 16794 = $1710.5 F Labour efficiency variance = SHSR - AHSR = 17850 - 18504.50 = $654.5 U Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.