On January 3, 2013, Matteson Corporation acquired 40 percent of the outstanding
ID: 2353231 • Letter: O
Question
On January 3, 2013, Matteson Corporation acquired 40 percent of the outstanding common stock of O'Toole Company for $1,160,000. This acquisition gave Matteson the ability to exercise significant influence over the investee. The book value was assigned to a copyright that was undervalued on balance sheet. This copyright has a remaining useful life of 10 years. For the year ended December 31, 2013, O'Toole reported net income of $260,000 and paid cash dividends of $50,000. At December 31, 2013, what should Matteson as its invetment in O'Toole under the equity method?Explanation / Answer
INvestment = 1160000 + Net income = 104000 (260000*40%) Less - dividends = 20000 (50000*40%) Net investmen as at 31 December 2013 = 1244000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.