Captain Johnny issued 4%, 10 year bonds payable at 85 on December 31, 2010. At D
ID: 2355482 • Letter: C
Question
Captain Johnny issued 4%, 10 year bonds payable at 85 on December 31, 2010. At December 31, 2012, Captain Johnny reported the bonds payable as follow: Bond payable $300,000, less: discount (36,000)= $264,000. Captain Johnny uses the straight line amortization method and pays semiannual interest each June 30 and December 31. REQUIREMENTS: 1.answer the following questions; (a) What is the maturity value of the bonds? (b) What is the carrying amount of the bonds at December 31, 2012. (c) what is the annual cash interest payment on the bonds? (d) how much interest expense should the company record each year? 2. Record the June 30, 2013 semiannual interest payment and amortization of discount. 3) What will be the carrying amount of the bonds at December 31, 2013.Explanation / Answer
Maturity value =300,000
================
264,000 CV Dec 2013
Annual interest paid =
300,000 x 4% = 12,000
=========
Annual interest expense = 12,000 + 4,500 = 16,500
DR Interest expense 8,250
6,000 CR
Bond Discount 2,250
CR cash 6,000
CR Bond Discount 2,250
CV Dec 2014 - 300,000 - 31,500 = 268,500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.