The balance sheets at the end of each of the first two years of operations indic
ID: 2355691 • Letter: T
Question
The balance sheets at the end of each of the first two years of operations indicate the following: 2013 2012 Total current assets $600,000 $560,000 Total investments 60,000 40,000 Total property, plant, and equipment 900,000 700,000 Total current liabilities 125,000 80,000 Total long-term liabilities 350,000 250,000 Preferred 9% stock, $100 par 100,000 100,000 Common stock, $10 par 600,000 600,000 Paid-in capital in excess of par--common stock 60,000 60,000 Retained earnings 325,000 210,000 Based on the above information, if net income is $130,000 and interest expense is $40,000 for 2013, what are the earnings per share on common stock for 2013 (round to two decimal places)?Explanation / Answer
Particulars Amount($) ----------------------------------------------- Net Income = 1,30,000 less Interest Expense 40,000 ----------------------------------------------- Profit after Interest before Tax = 90,000 Tax (assuming not tax) = 0 ----------------------------------------------- Profit after tax = 90,000 less: Preferential dividend = 9,000 (100000 x 9% ) ----------------------------------------------- Profit available for Shareholders = 81,000 ----------------------------------------------- Total equity stock(given Common stock, $10 par ) = 6,00,000 / 10 = 60,000 shares Earnings per share = $81,000 / 60,000 = $1.35 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.