The fill amount of bottles of a soft drink is normally distributed with a mean o
ID: 2355974 • Letter: T
Question
The fill amount of bottles of a soft drink is normally distributed with a mean of 2.0 liters and a standard deviation of 0.05 liter. If you select a random sample of 25 bottles, what is the probability that the sample mean will be a. between 1.99 and 2.0 liters? b. below 1.98 liters? c. greater than 2.01 liters? d. the probability is 99% that the sample mean amount of soft drink will be at least how much? e. the probability is 99% that the sample mean amount of soft drink will be between which two valiues (symmetriclly distributed around the mean?Explanation / Answer
here
mean =2.0 ,=0.05,n=25
for 1.99
Z =(1.99-2.0)/(0.05/25)
= -1
for 2
Z=(2-2)/(0.05/25)
=0
probability = P(Z<=0)-P(Z<=-1)
=0.5-0.15866
=0.34134 (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.