Been at this for an hour! Please explain and answer. a. If Steele Company, with
ID: 2358836 • Letter: B
Question
Been at this for an hour! Please explain and answer. a. If Steele Company, with a break-even point at $378,000 of sales, has actual sales of $540,000, what is the margin of safety expressed (1) in dollars and (2) as a percentage of sales? Round the percentage to the nearest whole number. 1. $ 2. % b. If the margin of safety for Kramer Company was 20%, fixed costs were $900,000, and variable costs were 70% of sales, what was the amount of actual sales (dollars)? (Hint: Determine the break-even in sales dollars first.) $Explanation / Answer
a) MOS = Sales - BES = 540000 - 378000 = 162000 MOS % = 162000/540000*100 = 30% b) Calculate BES = 900000/(1-.70) = 3000000 20% = X-3000000/3000000 * 100 X-3000000 = 600000 X = 3600000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.