The controller of Dalton Industries has collected the following monthly expense
ID: 2359861 • Letter: T
Question
The controller of Dalton Industries has collected the following monthly expense data for use in analyzing the cost behavior of maintenance costs.Total
Maintenance Costs
January $2,420
February 3,034
March 3,590
April 4,740
May 3,156
June 4,720
Total
Machine Hours
January 310
February 400
March 602
April 774
May 499
June 810
Determine the fixed and variable cost components using the high-low method. (Round variable cost to 2 decimal places, e.g. 10.50, and the other answer to 0 decimal places, e.g. 125.)
Explanation / Answer
Variable cost per unit = (4720 - 2420) / (810 - 310) = $4.6
Fixed cost = 4720 - (4.6 * 810) = $994
2420 - (4.6 * 310) = $994 <---The company will incurr a cost of $994 regardless of production level.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.