You have been given the opportunity to invest $1,000 on January 1, 2010. Althoug
ID: 2359912 • Letter: Y
Question
You have been given the opportunity to invest $1,000 on January 1, 2010. Although uncertainty surrounds any future event, your advisor feels fairly certain the investment will return at least $200 at the end of this year and each of the seven years thereafter (8 years total), after which the investment will have no further value. Should you invest and what is the net present value of the investment? Your opportunity rate is 12%/year. ...I can't figure out the correct calculator entries for this type of problem. Thanks!Explanation / Answer
Present Value Annuity Factor = [1 - (1 + 0.12)-7]/0.12 = 4.5638
We have to add 1.000 to 4.5638 as the cash flows begins at end of year 0 = 4.5638 + 1 = 5.5638
Net present value = -1000 + 200 x 5.5638 = $112.76
Since NPV is positive, the ivnestment should be proceeded.
Hope this helps!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.