A company has the choice of either selling 500 defective units as scrap or rebui
ID: 2360123 • Letter: A
Question
A company has the choice of either selling 500 defective units as scrap or rebuilding them. The company could sell the defective units as they are for $7.00 per unit. Alternatively, it could rebuild them with incremental costs of $2.00 per unit for materials, $3.00 per unit for labor, and $1.00 per unit for overhead, and then sell the rebuilt units for $15.00 each. What should the company do? A Sell the units as scrap. B Rebuild the units. C Neither sell nor rebuild because both alternatives produce a loss. Instead, the company should store the units permanently. D It does not matter because both alternatives have the same result. E Throw the units away.Explanation / Answer
Sell "as-is" value = 500 units x $7.00 sale price = $3,500 total revenue
Rebuild value = 500 units x ($15 per unit sale price - $2 per unit materials cost - $3 per unit labor cost - $1 per unit overhead cost) = 500 units x $9 revenue per unit = $4,500 total revenue
Answer: B --> Rebuild the units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.