Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For February, sales revenue is $700,000; sales commissions are 5% of sales; the

ID: 2361446 • Letter: F

Question

For February, sales revenue is $700,000; sales commissions are 5% of sales; the sales manager's salary is $96,000; advertising expenses are $80,000; shipping expenses total 2% of sales; and miscellaneous selling expenses are $2,100 plus 1/2 of 1% of sales. Total selling expenses for the month of February are: a. $196,100
b. $185,650
c. $230,600
d. $189,500 For February, sales revenue is $700,000; sales commissions are 5% of sales; the sales manager's salary is $96,000; advertising expenses are $80,000; shipping expenses total 2% of sales; and miscellaneous selling expenses are $2,100 plus 1/2 of 1% of sales. Total selling expenses for the month of February are: a. $196,100
b. $185,650
c. $230,600
d. $189,500

Explanation / Answer

sales commissions = 35,000 managers salary = 96,000 advertising = 80,000 shipping expenses = 14,000 misc expenses = 2100 + 3500 Total = $230,600

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote