Talboe Company makes wheels which it uses in the production of children\'s wagon
ID: 2361467 • Letter: T
Question
Talboe Company makes wheels which it uses in the production of children's wagons. Talboe's costs to produce 240,000 wheels annually are as follows:
74,000
$230,000
An outside supplier has offered to sell Talboe similar wheels for $0.80 per wheel. If the wheels are purchased from the outside supplier, $29,000 of annual fixed manufacturing overhead would be avoided and the facilities now being used to make the wheels would be rented to another company for $76,600 per year.
Talboe Company makes wheels which it uses in the production of children's wagons. Talboe's costs to produce 240,000 wheels annually are as follows:
Explanation / Answer
$69,600 increase is right answer Working ------------ Incremantal income from Buying from supplier = $76,600 + $29000 + $48000 + $72000 + $36000 = $261600 Incremental Costs from Buying from supplier = 240000 x 0.8 = $192000 change in annual net operating income = $261600 - $192000 = $69600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.