Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Carr Company produces a single product. During the past year, Carr manufactured

ID: 2362475 • Letter: C

Question

Carr Company produces a single product. During the past year, Carr manufactured 25,000 units and sold 20,000 units. Production costs for the year were as follows: Sales totaled $850,000, variable selling expenses totaled $110,000, and fixed selling and administrative expenses totaled $170,000. There were no units in beginning inventory. Assume that direct labor is a variable cost. The net operating income for the year under variable costing would be: A) $28,000 lower than under absorption costing B) $28,000 higher than under absorption costing C) $50,000 lower than under absorption costing D) $50,000 higher than under absorption costing

Explanation / Answer

rate me ist Solution: Unit selling price ($840,000 ÷ 12,000) $70 Less direct materials ($150,000 ÷ 15,000) $10 Less direct labor ($180,000 ÷ 15,000) 12 Less variable manufacturing overhead ($135,000 ÷ 15,000) 9 Less variable selling and administrative ($60,000 ÷ 12,000) 5 36 Contribution margin $34 6. Under absorption costing, the carrying value on the balance sheet of the ending inventory for the year would be: A) $135,000 B) $93,000 C) $105,000 D) $0 Solution: Unit fixed manufacturing overhead = $210,000 ÷ 15,000 = $14 Unit product cost = Direct materials + Direct labor + Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead = $10 + $12 + $9 + $14 = $45 Carrying value = Unit product cost × Ending inventory in units = $45 × (15,000 - 12,000) = $45 × 3,000 = $135,000 7. Under variable costing, the company's net operating income for the year would be: A) $42,000 higher than under absorption costing B) $30,000 higher than under absorption costing C) $30,000 lower than under absorption costing D) $42,000 lower than under absorption costing Solution: Unit fixed manufacturing overhead × Change in inventory in units = $14 × (15,000 - 12,000) = $14 × 3,000 = $42,000 Since the units produced are greater than the units sold (inventory increased), net income under absorption costing will be higher than net income under variable costing.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote