Outdoor Charlie\'s is introducing a new fishing pole, and is trying to decide wh
ID: 2362849 • Letter: O
Question
Outdoor Charlie's is introducing a new fishing pole, and is trying to decide what to charge for it. The company has already determined that the optimal markup on the unit product is 50%. Cost information is below:Direct materials $10.00 (per unit)
Direct labor $3.00 (per unit)
Variable manufacturing overhead $4.00 (per unit)
Fixed manufacturing overhead $150,000 (total)
Variable selling and admin. expense $1.00 (per unit)
Fixed selling and admin. expense $90,000 (total)
Calculate the selling price based on a planned production of 12,000 units. Round to two decimal places.
Explanation / Answer
Base price: 10+3+4+1.50=$18.50 Unit overhead cost = (150000+90000)/12000=$20.00 Total cost price = 18.50+20.00=$38.50 Selling price = 38.50*1.50 = $57.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.