The present cost to Lil\'s Restaurant for one a la carte steak is $3.20. This is
ID: 2363882 • Letter: T
Question
The present cost to Lil's Restaurant for one a la carte steak is $3.20. This is 40 percent of the menu sales price. If you were a banquets manager planning a function six months from now and planning to use this item, what unit cost would you plan for? The banquet manager in the question above has already calculated that the other items included in this banquet menu will have increased in cost in six months from $2.00 to $2.11. What should the sales price per person be for this banquet if the desired cost percentage is 40 percent?Explanation / Answer
If I were a banquets manager planning a function six months from now and planning to use this item, Unit cost i would plan for is $3.20. New cost of carte steak after six month = 3.2 + .11 = 3.31 sales price*40% = 3.31 sales price = 3.31/40% =$8.275
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.