Orr Company makes and sells a single product called a Bik. It takes three yards
ID: 2368072 • Letter: O
Question
Orr Company makes and sells a single product called a Bik. It takes three yards of Material A tomake one Bik. Budgeted production of Biks for the next three months is as follows:
Budgeted Biks to be Produced
February 14,000 units
March 15,500 units
April 11,900 units
The company wants to maintain monthly ending inventories of Material A that are equal to 20% of
the following month's production needs. The cost of Material A is $0.80 per yard. The company is
in the process of preparing a direct materials purchases budget.
Calculate the total cost of Material A to be purchased in February. Do not use decimals in your
answer
Explanation / Answer
february: 14,000 x 3 = 42,000
march: 15,500 x 3 = 46,500 yards of material A required for march.
46,500 x 20% ending inventory required on hand = 9300
february + %20 march
42,000 + 9300 = 51,300 x $0.80 = $41,040
total cost february
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.