The board of directors of Gibson Corporation is considering two plans for financ
ID: 2368482 • Letter: T
Question
The board of directors of Gibson Corporation is considering two plans for financing the purchase of new plant equipment. Plan #1 would require the issuance of $4,000,000, 6%, 20-year bonds at face value. Plan #2 would require the issuance of 100,000 shares of $5 par value common stock which is selling for $40 per share on the open market. Gibson Corporation currently has 100,000 shares of common stock outstanding and the income tax rate is expected to be 30%. Assume that income before interest and income taxes is expected to be $800,000 if the new factory equipment is purchased. Instructions Prepare a schedule which shows the expected net income after taxes and the earnings per share on common stock under each of the plans that the board of directors is considering.Explanation / Answer
In plan 1, interest expense is 4,000,000 * 6/100 = 240,000.
AMount left is 800,00 - 240,000 = 560,000
After 30% tax its 560,000 * 70/ 100 = 392,000
divident per share is $3.92
In Plan 2, interest expense is 0.
Amount left after tax is 800,000 * 70/100 = 560,000
so dividend per share is 560,000/200,000 = $2.8 per share
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.