Cyclone Co. uses the periodic inventory system. The following information about
ID: 2369123 • Letter: C
Question
Cyclone Co. uses the periodic inventory system. The following information about their inventory of Model XX Mountain Bicycles is available:
1/1 Beg Inventory 50 $800
4/12 Purchase 80 $820
7/8 Purchase 75 $840
9/22 Purchase 90 $850
During the year, 235 bicycles were sold at a price of $1500 each. Other operating costs equaled $80,000 and their tax rate is 30%. round the final answer to the nearest dollar
What was ending inventory and cost of goods sold on 12/31 under the LIFO cost flow assumption.
Explanation / Answer
Under LIFO, Last purchased Bicyle will be sold first.
SO COGS : 90*$850 + 75*$840 + 70*$820 = $196,900
And Ending Inv = 10*$820+50*$800 = $48,200
Sales 235*$1500 = 352500
Less COGS $196,900
Less Othe Op cost 80,000
-------------------------
EBT $75,600
Less Tax 30% $22,680
--------------------
Net Income $52,920
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.