3. (30 points) Thompson Company uses a standard cost system for its single produ
ID: 2369434 • Letter: 3
Question
3. (30 points)Thompson Company uses a standard cost system for its single product. The following data are available:
Actual experience for the current year:
Purchases of raw materials (30,000 yards at $2.50 per yard) $75,000
Raw materials used 20,000 yards
Direct labor costs (10,000 hours at $8.60 per hour $86,000
Actual variable overhead cost $35,9000
Units produced 4,800 units
Standards per unit of product:
Raw materials 4 yards at $2.6 per yard
Direct labor 2 hours at $9.00 per hour
Variable overhead $21.6 per direct labor hour
Required:
Compute the following variances for raw materials, direct labor, and variable overhead, assuming that the price variance for materials is recognized at point of purchase:
Explanation / Answer
a. & b. Raw Materials:
Materials price variance = AQ (AP - SP)
= 11,000 yards ($11.00 per yard - $13.00 per yard)
= 11,000 yards (-$2.00 per yard) = $22,000 F
SQ = 12,600 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.