On July 1, 2012, Ted, age 73 and single, sells his personal residence of the las
ID: 2369624 • Letter: O
Question
On July 1, 2012, Ted, age 73 and single, sells his personal residence of the last 30 years for $365,000. Ted's basis in his residence is $35,000. The expenses associated with the sale of his home total $20,000. On December 15, 2012, Ted purchases and occupies a new residence at a cost of $175,000. Calculate Ted's realized gain, recognized gain, and the adjusted basis of his new residence.
a. Realized gain $__________
b. Recognized gain $__________
c. Adjusted basis of new residence $__________
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Realized Gain = 365000 - 35000 - 20000 = 310000
Recognized Gain = 310000 - 250000 (exclusion upto 250000) = 60000
Adjsuted Basis of New Residence = 175000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.