At the beginning of the year, Gaudi Company estimated the following: Overhead: $
ID: 2369723 • Letter: A
Question
At the beginning of the year, Gaudi Company estimated the following:
Overhead: $432, 000
Direct Labor Hours: 90, 000
Gaudi uses normal costing and applies overhead on the basis of direct labor hours. For the month of January, direct labor hours were 7, 650. By the end of the year, Gaudi showed the following actual amounts:
Overhead: $436, 000
Direct labor hours: 89, 600
Assume the unadjusted Cost of Goods Sold for Gaudi was $707, 000
1. Calculate the predetermined overhead rate for Gaudi.
2. Calculate the overhead applied to production for January.
3. Calculate the total applied overhead for the year. Was overhead over- or underapplied? By how much?
4. Calculate adjusted Cost of Goods Sold after adjusting the overhead variance.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A = 432000/90000 = $ 4.8 per labor hour
Part B = Overhead Applied = 4.8*89600 = 430080
Part C = Actual Overheads - Applied Overheads = 436000 - 430080 = 5920 underapplied
Part D = 707000 + 5920 = 712920
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.