Rita Corporation produces commercial fertilizer spreaders. The following informa
ID: 2369856 • Letter: R
Question
Rita Corporation produces commercial fertilizer spreaders. The following information is available for Rita's anticipated annual volume of 400,000 units.
Direct materials per unit = $42
Direct labor per unit = $54
Variable manufacturing overhead per unit = $72
Fixed manufacturing overhead total = $12,000,000
Variable selling and administrative expenses per unit = $84
Fixed selling and administrative expenses total =$7,200,000
The company has a desired ROI of 25%. It has invested assets of $120,000,000.
Instructions:Compute each of the following: 1. Total cost per unit.2. Desired ROI per unit.3. Markup percentage using total cost per unit. 4. Target selling price
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
1) Total cost per unit = 42 + 54 + 72 + 12000000/400000 + 84 + 7200000/400000 = $ 300
2) Desired ROI per unit = (120000000*.25)/400000 = $ 75
3) Mark up % = 75/300 = 25%
4) Target Selling Price = 300 + 300*25% = $ 375.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.