Mancini Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year are anti
ID: 2370016 • Letter: M
Question
Mancini Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year are anticipated to be 640,000 units, estimated beginning inventory is 98,000 units, and desired ending inventory is 80,000 units. The quantities of direct materials expected to be used for each unit of finished product are given below.
Material A .50 lb per unit @ $.60 per pound
Material B 1.00 lb per unit @ $1.70 per pound
Material C 1.20 lb per unit @ $ 1.00 per pound
The amount of direct materials A purchased during the year is:
A. $186,600
B. $181,200
C. $240,000
D. $210,600
Explanation / Answer
Total number of units to be used = 640,000 - 98,000 + 80,000 = 622,000 units
Material A .50 lb per unit @ $.60 per pound, Hence for 622,000 units cost
= 622,000 units x 50 lb per unit x $.60 per pound = $186,600
ANS: A $186,600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.