Work in Process Inventory Direct Material 277,200 Direct Labor 192,000 Applied O
ID: 2370172 • Letter: W
Question
Work in Process Inventory
Direct Material 277,200
Direct Labor 192,000
Applied Overhead 268,800
Cost of completed jobs ???
The company applies overhead on the basis of direct labor cost. Only one job was steill in process on May 31. The job had $75,450 in direct material and $36,200 in direct labor cost assigned to it.
a. What was the predetermined overhead application rate?
b. What was the balace in WIP Inventory at the end of May?
c. What was the total cost of jobs completed in May?
Direct Material 277,200
Direct Labor 192,000
Applied Overhead 268,800
Cost of completed jobs ???
Explanation / Answer
a. What was the predetermined overhead application rate? Applied overhead/direct labor cost = 268,800/192,000 = $1.40 per direct labor dollar b. What was the balace in WIP Inventory at the end of May? Direct materials + direct labor + applied overhead, which is direct labor times the overhead application rate = 75,450 + 36,200 + 1.40*36,200 = 162,330 c. What was the total cost of jobs completed in May? Total costs – cost of job still in process = 277,200 + 192,000 + 268,800 – 162,330 = 575,670
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.