Chapter 7 Problem 5 5. P26-B3 Straightforward variance analysis (L.O. 5) Arrow E
ID: 2370386 • Letter: C
Question
Chapter 7 Problem 5
5. P26-B3 Straightforward variance analysis (L.O. 5)
Arrow Enterprises uses a standard costing system. The standard cost sheet for product no. 549 follows.
Direct materials: 4 units @ $6.50 $26.00
Direct labor: 8 hours @ $8.50 68
Variable factory overhead: 8 hours @ $7.00 56
Fixed factory overhead: 8 hours @ 2.5 20
Total standard cost per unit $170.00
The following information pertains to activity for December:
1. Direct materials acquired during the month amounted to 26,350 units at $6.40 per unit. All materials were consumed in operations.
2. Arrow incurred an average wage rate of $8.75 for 51,400 hours of activity.
3. Total overhead incurred amounted to $508,400. Budgeted fixed overhead totals $1.8 million and is spread evenly throughout the year.
4. Actual production amounted to 6,500 completed units.
Instructions:
a. Compute Arrow's direct material variances.
b. Compute Arrow's direct labor variances.
c. Compute Arrow's variances for factory overhead.
Explanation / Answer
a. Compute Arrow's direct material variances.
= SQ*SR - AQ*AR = 26000*6.5 -26350*6.4 = $360 (F)
b. Compute Arrow's direct labor variances.
= SH*SR - AH*AR = 52000*8.50 -51400*8.75 = $7750 (U)
c. Compute Arrow's variances for factory overhead
= SH*SR- Actual Ovehead = 52000*9.50 - 508400 = $ 14400 (U)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.