Roberts III Corporation is considering an investment in special-purpose equipmen
ID: 2370924 • Letter: R
Question
Roberts III Corporation is considering an investment in special-purpose equipment to enable the company to obtain a four-year government contract for the manufacture of a special item. The equipment costs $188,000 and would have no salvage value when the contract expires at the end of the four years. Estimated annual operating results of the project are as follows:
All revenue and all expenses other than depreciation will be received or paid in cash in the same period as recognized for accounting purposes.
Compute the payback period for Bowman's proposal to undertake the contract work:
Compute the return on average investment for Bowman's proposal to undertake the contract work: (Round your answer to 1 decimal place. Omit the "%" sign in your response.)
Compute the net present value of the proposal to undertake contract work, discounted at an annual rate of 12 percent. (Refer to annuity table in Exhibit 26-4.) (Round your "PV factor" to 3 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
h3ll
Revenue from contract sales $ 302,000 Expenses other than depreciation $ 208,000 Depreciation (straight-line basis) 55,000 (263,000 ) Increase in net income from contract work $ 39,000Explanation / Answer
Annual Cash Flows = 33000 (Net Income) + 70000 (Depreciation) = 103000
Part A:
Payback Period = 206000/103000 = 2 years
Part B:
Return on Average Investment = 33000/(206000)/2 = 32.04% or 32%
Part C:
NPV = - 206000 + 103000/(1+.12)^1 + 103000/(1+.12)^2 + 103000/(1+.12)^3 + 103000/(1+.12)^4 = 106847
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.