RooPhone Inc. uses the product cost concept of applying the cost-plus approach t
ID: 2370942 • Letter: R
Question
RooPhone Inc. uses the product cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs of producing and selling 5,000 units of cellular phones are as follows: (6 points)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Variable costs Fixed Costs:
Direct materials $625,000 Factory overhead $215,000
Direct labor 225,000 Selling & Admin. expenses 75,000
Factory Overhead 200,000
Selling & admin. Exp. 150,000
$1,200,000
RooPhone desires a profit equal to a 25% rate of return on invested assets of $400,000.
a.) Determine the amount of desired profit.
b.) Determine the product cost per unit for the production of 5,000 phones.
c.) Determine the total cost markup percentage (rounded to 2 decimal places) using the product cost concept.
d.) Determine the selling price of each cellular phone. Round to nearest dollar.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Desired Profit = 400000*.25 = 100000
Part B:
Product Cost Per Unit = 625000 + 225000 + 200000 + 215000 = 253
Part C:
Mark Up % = 100000/(253*5000 + 150000 + 75000) = 6.71%
Part D
Selling Price = 253*(1+.0671) = 270
Thanks.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.